Wspomnienie o ś.p.  Andrzeju Kiełczykowskim  (1964 – 2011)Andrzej Kiełczykowski

11.10.2011 roku zmarł przeżywszy 47 lat nasz kolega Andrzej Kiełczykowski, długoletni nauczyciel wychowania fizycznego łukowskiej „ Jedynki”. Urodził się 13.02.1964 roku w Łukowie jako najstarszy syn państwa Marii i Konstantego Kiełczykowskich. Edukację rozpoczął w Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie, obok której mieszkał. Będąc w podstawówce przejawiał niebywały talent do sportu, a zwłaszcza piłki nożnej. Dlatego już w tym okresie swoje umiejętności piłkarskie szlifował w klubie „Orlęta” Łuków pod okiem trenera Przemysława Trybonia. Naukę kontynuował w  Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łukowie w klasie o profilu biologiczno – chemicznym, której wychowawcą był prof. Ziemowit Dulny.  W tym okresie był powoływany do kadry województwa siedleckiego w piłce nożnej, a nawet do szerokiej kadry reprezentacji Polski do lat 18 prowadzonej przez Mieczysława Broniszewskiego. Grał na pozycji środkowego pomocnika, był bardzo dobrze wyszkolony technicznie. Po zdaniu matury w maju 1984 roku dostał się na Akademię Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej. Będąc na studiach kontynuował grę w AZS AWF  Biała Podlaska oraz zrobił specjalizację trenera II klasy piłki nożnej. Pracę magisterską obronił 7 września1989 roku. Wrócił do gry w łukowskich „Orlętach”, lecz ze względu na kontuzję stawu kolanowego w  krótkim czasie zakończył karierę piłkarską. Rozpoczął pracę w Zespole Szkół przy Zakładach Mięsnych. Uczył tam trzy lata. Jednocześnie podjął pracę trenera młodzieżowych grup w „Orlętach”. W 1993 roku spełniło się jedno z jego największych marzeń. Z dniem 01 września rozpoczął pracę nauczyciela wychowania fizycznego w „swojej” Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie. W krótkim czasie zaczął odnosić rewelacyjne wyniki w pracy z dziećmi i młodzieżą. W 1996 roku zdobył III miejsce w Polsce w I edycji Turnieju Piłki Nożnej im. Marka Wielgusa. Pełnił też przez wiele lat funkcję prezesa Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jedynka” Łuków oraz członka Stowarzyszenia Piłki Ręcznej „Łukovia” Łuków. Piłki ręcznej, jak sam mówił, uczył się od ś.p. Romualda Szajdziuka. 11 sierpnia 2005 roku został nauczycielem dyplomowanym. Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć w pracy z dziećmi. Warto wymienić chociażby te ostatnie z rocznikiem 1996: wicemistrzostwo Polski w czwórboju lekkoatletycznym, mistrzostwo województwa lubelskiego w piłce ręcznej chłopców oraz wicemistrzostwo województwa w mini piłce nożnej. Dużo serca wkładał w pracy na pływalni nauczając  pływania najmłodszych uczniów łukowskiej „Jedynki”. Część czasu wakacyjnego poświęcał na obozy sportowe z wychowankami, a w ferie zimowe na naukę jazdy na nartach. Był bardzo skromnym, pracowitym , koleżeńskim i powszechnie lubianym nauczycielem. W pracy zawodowej przejawiał niebywały spokój i bezkonfliktowość. Był zawsze przygotowany do zajęć merytorycznie i praktycznie. Praca w zawodzie nauczyciela wychowania fizycznego była jego pasją.

Wręczenie nagród LZS Mistrzowska drużyna piłki ręcznej

Mistrzowska drużyna piłki ręcznej Wicemistrzowie Polski II miejsce w województwie Złoto w czwórboju lekkoatletycznym

Odszedł w młodym wieku po wielkim i długim cierpieniu spowodowanym ciężką chorobą. Przeżył 47 lat.  Ś.p. Andrzej był żonaty z Ewą z domu Kędziora, z  którą wychowywali dwóch synów: Michała i Jakuba. Pogrzeb odbył się 13 października 2011 roku. Oprócz rodziny żegnało Go wielu przyjaciół, nauczycieli, kolegów i koleżanek ze studiów,  wychowanków.  Ś.p. Andrzej był człowiekiem bardzo religijnym. Pożegnalną Mszę Świętą celebrował kolega z boiska -  ksiądz Franciszek Klebaniuk., po czym  kondukt żałobny ulicami miasta udał się na miejscowy cmentarz, gdzie spoczęło ciało  wspaniałego kolegi i pedagoga. Pozostaniesz w naszych sercach i pamięci!

Janusz Rzymowski i Artur Paszkiewicz

P.S. Została założona strona  www.andrzejkielczykowski.kupamieci.pl